Cugetari

Cugetari

marți, 12 mai 2015

               PROIECT DE LECTIE

     
Unitatea de învăţământ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHERĂSENI
Data: 21 noiembrie 2015                                              
Clasa: a III –a
PROPUNĂTOR:  înv. MANEA ( BOLOVAN) IRINA CORNELIA                              
 Aria curriculară: Matematică şi  ştiinţe
Disciplina: STIINŢE
Unitatea de învăţare:  Plantele şi animalele
Subiectul: Părţile componente ale unei plante
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare
SCOP :observe şi să descrie alcătuirea plantelor studiate.
Obiective operaţionale:
  O1:  să descrie drumul parcurs de o sămânţă până la fruct ;
  O2:  să clasifice plantele după tipul de rădăcină pe care îl au ;
  O3;  să asambleze părţile componente ale unei plante ;
  O4:  să enumere părţile componente ale unei plante  şi rolul fiecăreia în viaţa plantei;
 O5:  să enumere foloasele pe care le obţin oamenii de la plante   ;
 
Elemente de strategie didactică:
v  Resurse proceduraleconversaţia, observaţia, problematizarea, explicaţia, braistorming, tratarea diferenţiată prin folosirea inteligenţelor multiple ;
v  Resurse materiale: PPT-uri, site-uri interactive, fişe de lucru ,  planşe cu imagini suport , coli de scris ,markere  
v  Forme de organizare: frontal, pe grupe omogene de elevi
Durata: 50 minute
Bibliografie:
v  Ghid „ Instruirea diferenţiată ” M.E.C 2001
v  A. Bădescu „ Ştiinţe ale naturii ”- Caietul elevului clasa a III a , ed Aramis
v  A. Bădescu „ Ştiinţe ale naturii ”- manual  clasa a III a , ed Aramis
v  Didactica disciplinei ŞTIINŢE ALE NATURII pentru clasele  III- IV ,ed. Corint 2005


Nr.
crt.
Structura lecţiei
Conţinut şi sarcini de instruire
Strategia didactică

Modalităţi de evaluare

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

1.
Moment organizatoric
      ( 2min)
 Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei
    Se pregătesc pentru ora  de  ştiinţe ale naturii.
conversaţia

2.
Captarea
Atenţiei
(5min )
   Voi împărţi fiecărei grupe un bilet pe care este scrisă câte o ghicitoare al cărei răspuns este una din părţile componente ale plantei.
 Frunzele cu răspunsurile elevilor sunt afişate la tabla şi vor completa imaginea unei plante

Elevii se consultă apoi notează răspunsurile pe frunzele primite.


Fiecare grupa va citi ghicitoarea apoi răspunsul găsit.


explicaţia


Aprecieri
verbale

observarea sistematică
3.
Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor
(2min)
Voi anunţa titlul lecţiei  „ Plantele ” şi obiectivele.
Elevii ascultă cu atenţie titlul lecţiei şi obiectivele.


explicaţia



4.
Recapitularea cunoştinţelor
(5 min)
 Prezint elevilor un filmuleţ interactiv care prezintă părţile componente ale unei plante şi rolul fiecăreia



observaţia

5.
Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării (30 min)
 Voi prezenta elevilor o plantă în mărime naturală (PATLAGEAUA ROŞIE)
Se denumeşte fiecare parte componentă .


Ce rol are rădăcina ?


Ce fel de rădăcină este ?
Ce alte tipuri de rădăcini mai cunoaşteţi ?
Ce rol are tulpina ?



Ce alte tipuri de tulpini mai cunoaşteţi ?

Ce rol au frunzele ?



Ce rol au florile ?


Ce rol au fructele ?
Ce rol au seminţele ?



Voi propune elevilor, împărţiţi în 5 gupe să rezolve următoarele sarcini :
Grupa 1 : Grupa scriitorilor : Imaginaţi-vă că sunteţi o sămânţă de măr. Prezentaţi-vă drumul vieţii ( 8-10 propoziţii )



Grupa 2 : Grupa matematicienilor : Clasificaţi următoarele plante după tipul de tulpină pe care îl au :  cartoful , stejarul , viţa de vie,  ceapa , nufărul , crizantema , grâul, fasolea,dovleacul.



Grupa 3 : Grupa constructorilor :
Realizaţi macheta unui măr asamblând piesele date.
OBS : elevii vor găsi într-un plic părţile componente ale unui pom fructifer ( măr ) .
Grupa 4 : Grupa avocaţilor :
Discutaţi , până vă veţi pune de acord , şi prezentaţi semnificaţia imaginii date.
Grupa 5 : Grupa ecologiştilor :

Realizaţi din  diferite  seminţe imaginea unei plante , la alegere.
 Se vor prezenta în faţa clasei  produsele realizate.

Elevii privesc planta.


Elevii denumesc părţile componente : rădăcină, tulpină, frunze , flori , fructe.
…fixează planta în pământ şi ia din sol apa şi substanţele hrănitoare.
…firoasă
…. Pivotantă (la morcov)
şi rămuroasă ( la arbori ).
… susţine frunzele, florile şi fructele şi duce apa şi substanţele naturale către frunze.
… subpământene
 ( cartofi ), acvatice
 ( nufăr ).
… pregătesc hrana plantei ; în urma acestui proces se elimină oxigenul necesar vieţii.
… ajută la înmulţirea plantei , din ele se formează fructele.
… adăpostesc seminţele.
… ajută la înmulţirea plantei.


Elevii ascultă sarcinile date.



Elevii lucrează , pe grupe, sarcinile date .


Elevii prezintă în faţa clasei produsele realizate.

observaţia


Conversaţia

















Tratarea diferenţiată prin folosirea inteligenţelor multiple
aprecieri verbale





observarea sistematică
























observarea sistematică
5.
Asigurarea conexiunii inverse
(5 min)
 Voi propune elevilor să enumere foloasele pe care le avem de la plante.
Voi prezenta un PPT- ,,Acătuirea unei plante’’ https://www.dropbox.com/s/o106anrsilyvksu/alc.uneiplante.pps?dl=0
Şi un film ce conţine curiozităţi din lumea plantelor

 Elevii enumeră foloasele pe care le avem de la plante.

brainstorming

Aprecierea verbală




6.
Evaluarea
(1min)
Fac aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie şi evidenţiez elevii care au răspuns mai mult pe parcursul acesteia. Notez câţiva elevi.
Ascultă cu atenţie
explicaţia

Aprecierea verbală












Invatamantul din tara mea: Didactic... Cum se face un plan de lectie?

Invatamantul din tara mea: Didactic... Cum se face un plan de lectie?: Debutantii din invatamant, cand ajung la catedra se uita neajutorati in dreapta si in stanga dupa un model de proiect de lectie, de planifi...

sâmbătă, 9 mai 2015

Am pornit împreună cu elevii mei într-o călătorie în lumea descoperirii spaţiului, prin intermediul unor activități în care copiii care sunt pasionaţi de astronomie  pot vedea și chiar experimenta senzaţii resimţite de astronauţi adevăraţi. Scopul acestui eveniment este de a dezvolta interesul copiilor, într-un mod recreativ și educaţional, faţă de evoluţiile tehnologice ce conduc la sporirea cunoștinţelor despre Cosmos. Copiii au fost interesați  de cum s-a creat Universul, cate stele sunt intr-o galaxie, care este diferenta intre o cometa si un asteroid sau meteorit.O modalitate atrăgătoare și simplă de a le stârni interesul celor mici pentru acest domeniu, este de a-i provoca la o aventură practică.
Pentru ca cei mici să-și dezvolte interesul pentru un anumit domeniu educațional, este foarte important să-i antrenăm în activități educative, dar cu caracter distractiv și interactiv, desfășurate împreună cu alți copii. Este o metoda eficientă de a le sugera acestora că învațatul poate fi transformat ușor într-un joc interactiv care le va dezvolta viziunea asupra educației. Forma planetelor din Sistemul Solar, mărimea lor, numele primei nave spațiale și cine a fost primul om care a pășit pe solul Lunar, sunt doar câteva dintre noțiunile interesante despre astronomie pe care copiii le vor învăța dinainte de predarea lor la școală, acum într-un mod recreativ.